فواد یوسفی ۲۲ ڕۆژە مانی لە خواردن گرتوە

بەپێی ڕاپۆرتی کۆمەڵەی مافی مرۆڤی کوردستان ،فواد یوسفی  زیندانی سیاسی مەزهەوی لە زیندانی ڕەجایی شاری کەرەج لە ۱۹ ڕۆژ پێشەوە لە ناڕەزایەتی دەربڕینێکدا بەو هەڵوێستەی بەرپرسانی زیندان لەمەڕ پێنەدانی پشوو بەمەبەستی چارەسەری پزشکی ، مانی لە خواردن گرتوە .

فواد یوسفی  لە هەلومەرجێکدا لە ٦ی بەفرانبارەوە  ۱۳۹٥ وە مانی لە خوارد کە نەخۆشی ڕەوانی لەگەڵدایە و زۆرجاران هەوڵێ خۆکوژی داوە ،بەڵام تاوەک ئێستا لە پێدانی مورەخەسی بۆ چارەسەری پزشکی خۆ دەبوێرن .دەنگۆی ئەوەش هەیە کە ناوبراو توشی خەمۆکی بوە و لە چەند مانگی پێشوشدا جارێک هەناردە شێتخانەی ئەمین ئاوا کراوە کە لەوێیش هەڵی نەکرد و دوای دوو ڕۆژ گەڕاندراوەتەوە بۆ زیندان .

شایانی باسە فواد یوسفی لە سەرەتای مانگرتنەکەیەوە تاکو ئێستا ۱۲ کیلو کێشی کەمی کردوە  گوشاری هاتوەتە خۆارێ و دەڵێن گوشاری خوێنی  ٨ لە سەر ٦ ه .

ئەم گیراوە کورد لە ساڵی ۱۳٨۹لە لایەن هێزەکان ئیتلاعاتی کۆماری ئیسلامی ئێرانەوە لە شاری سنە دەستبەسەر کراوە و بە ٨ ساڵ زیندان سزادراوە.

هەر لەو بواردە ۱۱٥ چالاکی سونەمەزهەب بە دەرکردنی نامەێیکی سەرئاوەڵا بۆ فواد یوسفی داوایان لێکردوە کۆتایی بە مانگرتنەکەی بێنێت و خواستەکانی خۆی بەشێوەێیک داوابکات کە بۆتەندروستی خۆی مەترسی نەبێت .

ئەمەش دەقی نامەکەر ئەو ۱۱٥ کەسەیە

“برادر عزیز، آقای فواد یوسفی،

با سلام

ما جمعی از برادران و خواهران دینی شما و مدافعان کرامت انسانی از اعتصاب غذای حضرتعالی که از حدود سه هفته قبل آغاز شده با خبر و از بابت سلامت و جان شما بیمناک شدیم.

مبارزه شما برای تحقق عدالت و دفاع از شعائر الهی و انسانی را اجر می نهیم و آن را نشانه ای از وجدان بیدار و ایمان قوی شما می دانیم، شما را جزوی از سرمایه ملت ایران در مسیر تحقق حق و عدالت می دانیم از اینرو حفظ سلامت و جان شما را دغدغه خود می دانیم.

ما باور داریم که مطالبات شما بر حق و قانونی است و آنکه باید امروز در زندان باشد نه شما که ناقضان زورمند قانون هستند برای همین از شما می خواهیم همچون همیشه در پی حق جویی خود استوار قدم و پیگیر باشید اما از روش هایی استفاده کنید که خیر شما و جنبش عدالتخواهی ملت ایران و برادران و خواهران دینی شما در آن باشد.

امضا کنندگان این نامه که در نگرانی از وضعیت شما به سر می برند از شما بدین وسیله درخواست می کنند تا به اعتصاب غذای اعتراضی خود پایان دهید و مطالبات قانونی و به حق خود را از طرق دیگر که جان و سلامت شما به خطر نیفتند پیگیری بفرمایید.مطمنا در این مسیر حق جویی در کنار شما خواهیم بود.  برادران و خواهران شما”

کۆمەڵەی مافی مرۆڤی کوردستان

%d bloggers like this: